Niekedy je fantastické pozrieť sa na svet spred niekoľkých miliónov rokov. Myslíte, že je nemožné vidieť tak ďaleko do minulosti? Omyl je pravdou.

Geológia krajiny nám hovorí skutočný príbeh pohybu zeme, vznikanie pohorí, zbytky pradávneho lesa, čí kúsok dna mora. Celý príbeh sa odohráva v skamenenej podobe, lebo iba kamene a minerály odolajú času. Často krát sú to fascinujúce a nepredstaviteľné príbehy – zrýchlený sled miliónov rokov prehrávaných ako film.

Možno sa to zdá niekomu uletené, ale so životom a realitou, ktorá tu existovala pred miliónmi rokov sa stretávame dennodenne, v podstate vždy. Ropa, uhlie či zemný plyn, je svet spred miliónov rokov uväznený v tektonických doskách hlboko pod povrchom zeme či mora. Používame ho paradoxne ako palivo. Taktiež horniny ako vápenec, pieskovec či mramor, to všetko sú pozostatky pradávneho života a my ho môžeme vidieť na fasádach budov, na chodníkoch či premenené na úchvatné sochy.

Ako vyzeralo Slovensko pred miliónmi rokov?

Začneme územím, kde sa nachádzajú Vysoké Tatry. Konkrétne v ich západnej časti sa našlo desať stôp dinosaurov. Navyše sa vtedy oblasť nachádzala v prímorskej oblasti, čo nám len dokazuje, ako sa geologický obraz dokáže veľmi meniť v priebehu miliónov rokov. Toto územie bolo v inú geologickú epochu zasa štyri kilometre pod morskou hladinou.

Zaujímavé geologické stopy dávneho života nachádzame aj na juhu stredného Slovenska pri obci Príbelce v okrese Veľký Krtíš.  Je tu zachovaný prierez morského dna spred 16 miliónov rokov (ktorý vyzerá ako piesková kopa). Môžete si tu pokojne nazbierať žraločie zuby. Je to opäť dôkazom toho, že tu bolo morské dno, ktoré bolo domovom pána oceánov. Možno tu bola hojnosť rýb, čo ho sem prilákalo.

Podobných lokalík o dôkaze života spred miliónov rokov by sme na území Slovenska našli neúrekom.

Ekologická stopa človeka o milióny rokov

Často sa pýtam, ako bude vyzerať geologická epocha, v ktorej žilo ľudstvo. Bude to čas o 20 alebo 50 miliónov rokov. To, čo je teraz našou realitou sa opäť ocitne ukryté v geologických vrstvách Zeme, kde bude rozprávať náš príbeh. My tu už s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme, ale Zem tu bude stále. Možno tu bude niekto iný namiesto nás a natrafí na tenkú zvláštnu geologickú vrstvu. A bude ju nachádzať všade, po celej zemi. Odtlačky nášho sveta pretrvajú.

Proces sa bude opakovať. Čo bolo morským dnom, môže tvoriť vrchol 10 tisíc metrov vysokej hory a súčasné veľkomesto sa môže scvrknúť na niekoľko centimetrov hrubú vrstvu uväznenú v skale. Čo ostane? Možno nejaké kovové žily prepletené betónom, ktorý bude premenený na nový zvláštny druh minerálu, občasný odtlačok nejakej veci – vidličky či mince teraz už pevne odliate v kameni. Plasty v mori sa budú prelínať s pozostatkami morských živočíchov a budú tvoriť nový obraz morského dna. Otázka je, ako bude vyzerať napríklad elektroodpad či ako sa premení divoká skládka v lese, kde sa premieša s organickým materiálom. Aj tu v projekte Ekoista vidíme dôležité miesto ako sa starať o prírodu a kladieme dôraz na recykláciu odpadu, podporujeme eko výroby či bioplasty.

Sledujte projekt Ekoista na Facebooku, či Instagrame. Podporte nás tým, že nakúpite v e-shope Ekoista.sk a spolu budeme tvoriť lepšiu a krajšiu budúcnosť slovenskej prírody. Ak máte záujem o eko produkty, môžete navštíviť taktiež Festival udržateľnostiPomalo alebo pozrieť dokumenty na festivale Ekotopfilm. Stará tržnica v Bratislave často víta podobné aktivity a určite sa oplatí navštíviť ju.