Stalo sa to už snáď každému z nás… Prišiel si už niekedy do nákupného centra a zrazu si si uvedomil, aké obrovské kvantum šiat sa nachádza vo všetkých obchodoch. Pri vstupe do obchodu svietil výrazný červený nápis”Zľava” alebo “Výpredaj”. Pri pohľade na visačku si človek okamžite uvedomil, že cena produktu je až banálne nízka.

Na jednej strane to môže byť pre niekoho príjemný pocit, že si dovolí kúpiť veľa vecí za málo peňazí, no na druhej strane by sa mal zamyslieť, prečo sú tieto produkty také lacné. Všetko má dve strany mince. Síce môžeme byť radi, že patríme k úspešným krajinám, ktoré nepociťujú biedu, ale na druhej strane je zaujímavé sledovať príbeh skrývajúci sa za tonami šiat.

Čo je Slow fashion značky?

slow fashion moda

Možno si pamätáš starých rodičov, ktorí neoplývali množstvom šiat. Ich oblečenie mohlo mať pokojne aj dvadsať rokov, ale stále vyzeralo takmer ako nové. O svoje oblečenie sa starali a nové kúsky, ak nejaké mali, si obliekali iba na výnimočné udalosti. Ich odev mal iba akúsi patinu alebo na nich bolo badať istý druh obnosenosti. Tento oldschool výzor pridával šatám a topánkam na hodnote. Dnes sú tieto kúsky najmodernejšie. Pamätám si, ako mi môj starý otec ukazoval topánky, čo mali pravdepodobne aj viac ako tridsať rokov a stále vyzerali ako tie dnešné po roku nosenia.

A tu je odpoveď na otázku, čo je slow fashion. Je to udržateľná móda, tvorená poctivou prácou z poctivých materiálov, pričom často ide o kúsky vytvorené v lokálnych podmienkach. Ak sa zamyslíš nad touto vetou, uvedomíš si, že človek si nepotrebuje každý mesiac kupovať stále nové oblečenie. Radšej si kúpim nový výrobok z kvalitných materiálov…

Aby takáto móda odolala aj dynamike doby, nemôže byť iba sezónna, ale musí byť aj nadčasová. Zvykli sme si, že každým rokom sa mení vzor alebo farba a skôr či neskôr sa tieto trendy vracajú a opakujú. Ak je niečo urobené kvalitne, pretrvá to takpovediac veky a človek si nebude lámať hlavu nad nejakými krátkodobými trendmi.

Upcycling

Ďalším termínom, ktorý súvisí s touto tematikou je upcycling. Ide o druhotné využívanie odpadových materiálov. Ak máš staré oblečenie v skrini, môžeš sa v ňom prehrabať, prestrihať a vytvoriť nové, zaujímavé kúsky. Nielen, že využiješ materiály, ktoré by inak skončili v koši, ale môžeš sa pohrať s vlastnou kreativitou. Niekedy je až prekvapujúce, koľko nápadov ľudia majú. Stačí si pozrieť portál handmade výrobkov Sashe.sk a môžeš obdivovať tvorivosť ľudí. Často si z handmade výrobkov nebudeš vedieť vybrať, lebo všetky kúsky vyzerajú úžasne.

Istou podkategóriou upcyclingu je aj nakupovanie v second handoch. Niekedy to pripomína lov na najlepšie a najoriginálnejšie kúsky. Nie je nezvyčajné, že sa tu vyskytujú značky, aké by v normálnych obchodoch stáli aj desaťnásobne viac.

Prečo sa venovať Slow fashion?

Slow fashion prináša hodnoty a ukazuje pozitívny vzor, ako by sme sa mali správať k nášmu oblečeniu. Je to cesta, ktorá môže byt zábavná, tvorivá a podporujúca lokálne značky z kvalitných materiálov. Každý by chcel predsa nosiť oblečenie s vlastným, originálnym príbehom, ktorým sa môžete pochváliť svojim známym. 🙂