Pečniansky les na okraji Bratislavy v blízkosti Dunaja je tak trochu unikát. Miestami hlboký lužný les a zároveň chránený prírodný areál, je čo by kameňom dohodil od centra mesta. Napriek tomu je pre mnohých tajomný a nepoznaný.

Rieka Dunaj rozdeľuje zvyšky starých lužných lesov v tejto oblasti na dve časti. Jedna leží v katastri Karlová Ves, druhá na území Petržalky. My sa budeme venovať tej druhej nazývanej aj Pečňa, či Pečniansky les. Na petržalskej strane ho na dve časti prerezáva diaľničný úsek napájajúci sa na most Lafranconi. Vznikli tak dve odlišné územia. K jednému sa dostanete z cesty smerom na hraničný priechod Berg. Druhé sa skrýva v mieste, kde sa končí areál Incheby a Nového mosta.

Les aj územie dostali svoje pomenovanie podľa kmeňa Pečenehov, ktorí tu pobývali okolo 12 storočia. Zaujímavosťou je, že šlo o kmene vo vojenskej službe Uhorska, ktoré slobodne vyznávali Islam. Kto by povedal, že v tom čase miesto dnešnej Petržalky obývali moslimovia! Územie zažilo aj boje počas napoleonských vojen v roku 1809 a v dvadsiatom storočí tu stála línia vojenských bunkrov.

Odpadkové tajomstvo

Pečniansky les patrí k mojím miestam v Bratislave. Vždy, keď som doň vstúpil, mal som pocit, že som sa ocitol na inom mieste, kdesi v prírode. Dôvod, prečo som sem chodil bol prostý – milujem beh v prírode a toto je najbližšie z môjho bytu v Petržalke.

Vždy ma tam vítal monitor z počítača, ktorý ležal pri ceste. Tisíce ľudí okolo neho prešlo a nikomu – ani jednému nenapadlo odpratať ho preč! Ba práve naopak, ešte sa to zhoršovalo. Po čase som videl, že ho niekto ešte viac rozbil a kúsky skla a elektronických súčiastok sa zarezali do mäkkej lesnej pôdy.  Tu vznikla myšlienky urobiť niečo pre toto územie, vrátiť mu to, čo mi dávalo. Aj takto by som opísal počiatky projektu Ekoista, ktorý má za cieľ čistiť slovenské lesy od odpadu.

Spočiatku bol predpoklad, že les vyčistíme pomerne jednoducho, veď stačí zobrať zopár vriec a odpad vynesieme. Avšak keď sme sa na to „pozreli zblízka“, ukázalo sa, že odpad, ktorý vidíme počas prechádzky lesom, je len špička ľadovca. Stačí, keď zídete od cesty a vidíte skoro na každom mieste niečo – kúsok postupne rozpadajúceho sa plastu, čo preniká čoraz hlbšie do lesnej pôdy, kovovú nádobu, čo sa zarezáva do zeme a postupne sa v nej drolí, či dokonca starú rýchlovarnú kanvicu, ktorá z nejakého podivného dôvodu skončila svoju púť hlboko v lese a bez nášho zásahu by tam ostala najbližšie storočia.

Spektrum odpadu sa ukázalo ako neuveriteľne pestré, povedal by som, že každé desaťročie tu zanechalo svoju nezmazateľnú stopu. Uvedomili sme si, že rozsah kontaminácie človekom je skoro nepredstaviteľný. Miestami sa mi zdalo, že nie sme v lese, ale na jednej veľkej divokej skládke.

Zloženie odpadu nemožno vystihnúť úplne, ale iba ukážkovo: zväčša plastové fľaše. Asi preto, lebo sem ľudia chodili na prechádzky alebo “do prírody” a niečo po sebe zanechali (aj vy cítite ten rozpor?) Našlo sa veľa plechoviek, často od piva alebo energetických nápojov, PET fľaše, rozpadajúci sa polystyrén, plastové obaly či cukríkov, sklenené fľaše, igelitové fľašky a vrecia, nosené oblečenie, vrcholom bolo nájdenie veľkej pneumatiky z nákladného auta či masívna plastová izolácia kábla. Taktiež na jednom odľahlom mieste sme našli kopu odpadu – divokú skládku.

Vecí bolo nakoniec veľa, že sme sa neuniesli. Čaká na preto veľa eko výletov, kým ako tak bude vidieť, že sa niečo zmenilo.

Ako môžete aj vy pomôcť našim lesom?

Ak sa vám páčia takéto aktivity, kúpte si výrobok v našom e-shope ekoista.sk a my budeme môcť vyčistiť ďalšie lesy, lúky či rieky na Slovensku.

 

Budúcnosť Pečnianskeho lesa

Popri kontaminácii odpadom hrozí chránenému areálu neďaleko Bratislavy veľa ďalších nebezpečenstiev. Mnohým developérom nedáva spávať. Chceli by premeniť tento lužný les na developerský projekt. Obávam sa, že je iba otázkou času, kedy toto výnimočné územie postihnú ďalšie tragédie. Rok 2015 ukázal, aké sú zámery s týmto územím. Neznáme občianske združenie Človek a strom sa pokúsilo zameniť 24 hektárov tohto územia za pozemky v Šiatorskej Bukovinke v okrese Lučenec. Hoci toto narazilo na odpor verejnosti a nie je isté, ako to celé dopadne. Jasná je iba jedna vec – územie Pečnianskeho lesa je pre mnohých veľmi lákavé sústo, o ktoré budú bojovať, kým sa na ňom poriadne nenabalia.

V novembri 2018 sme mali možnosť vidieť, ako jednoducho a bez mihnutia oka do tohto územia zasiahli Lesy Slovenskej republiky. Urobili tu rozsiahly výrub. Z niektorých husto zalesnených častí ostala iba holá pláň.

Je iba na nás, na ľuďoch, čo zanecháme z našej prírody pre budúcnosť. Momentálne to nevyzerá ružovo, ale kto vie, možno v nás zvíťazí láska k prírode namiesto lásky k vlastnému egu.

Ako zlepšiť životné prostredie?

Recyklácia plastov a odpadu všeobecne je veľmi dôležitá. Ideálne je žiť bez odpadu. Ale nerobme si ilúzie. Nie je to jednoduché, ale stačia aspoň malé veci. Existujú alternatívy – recyklácia, separácia či využiť zero waste obchody a mať rešpekt k životnému prostrediu.