Jednou z pálčivých tém posledného obdobia sa stala ochrana životného prostredia. Mnohým milovníkom prírody záleží na jej čistote a zdraví. Viete ako môžete aj malými zmenami vo svojom živote pomôcť zlepšiť jej podmienky? Začnite od seba a staňte sa ekoistom! 🙂

Veľmi dobre si uvedomujem, že začiatky ekologického života sú náročné. Na zero waste (nulový odpad) potrebuje človek veľké odhodlanie, sebazaprenie a celkovú zmenu životného štýlu. Priznám sa, že nie som úplne bez odpadu. Som len človek, ale do svojho osobného života som priniesla niekoľko pre mňa prelomových zmien, ktoré ma tešia a chcem sa s Vami o ne podeliť.

Začiatočníkom v ochrane životného prostredia moje body možno pomôžu a pokročilí ekoisti sa snáď utvrdia v tom, že to, čo robia, robia správne.

 1. Swapujem

  Som žena, a tak ako všetky iné predstaviteľky môjho rodu, sa rada pekne obliekam. Občas si rada doprajem do môjho šatníka nový kúsok, no čoraz častejšie vymieňam chodenie po obchodných centrách za swap. Niektorí sa možno budú pýtať, čo to swap vlastne je. Ide o slovo anglického významu a znamená vzájomná výmena oblečenia alebo iného tovaru, ktorá šetrí peňaženku a aj prírodu. Hovorí sa, že oblečenie, ktoré si neoblečieš viac ako rok, by si mal zo šatníka odstrániť. Vďaka swapu sa môžeš zbaviť kúsku, ktorý už nenosíš. Nájde si iného majiteľa, ktorého poteší a ty si môžeš tiež do svojho šatníka nájsť nový neokukaný kus oblečenia. Vďaka tomuto cyklu sa bude nosiť oblečenie dovtedy, kým sa skutočne nespotrebuje.

 2. Podporujem slow fashion 

  Súčasná doba je neuveriteľne rýchla. Všetci chceme všetko hneď a okamžite. Aj v mojom slovníku sa veľmi často objavuje slovo asap (čo najskôr ). Moji kolegovia by o tom vedeli rozprávať. 🙂 Naše životy sú také rýchle, že konzumujeme fast food – rýchle občerstvenie a obliekame si fast fashion – rýchlu módu z veľkých obchodných reťazcov, kde ide o kvantitu a nie o kvalitu. Slow fashion podporuje ale presný opak. Zameriava sa na zodpovedné správanie, kvalitu odevov a bojkotujú masovú produkciu oblečenia, ktoré si kúpiš a po niekoľkých mesiacoch ich vyhodíš do koša. Slow fashion podporuje lokálne módne značky, šikovných dizajnérov, ktorí používajú kvalitné látky a dávajú do svojich diel dušu a originalitu. Kvôli týmto kúskom musí človek síce siahnuť hlbšie do peňaženky, ale vždy sa nájde príležitosť raz za čas sa odmeniť a podporiť tak prácu talentovaných rúk.

 3. Používam látkové odlíčovacie tampóny 

  Aj ja som dlhé roky používala vatové odlíčovacie tampóny. Každý deň som použila minimálne štyri. Keď som ale objavila prateľné odlíčovacie tampóny, ktoré sú vyrobené z bambusového froté, neváhala som ani minutú a hneď som si ich kúpila. Výborne sajú a po použití ich namočím do teplej vody, pretriem žlčovým mydlom a potom dám prať do práčky na 60°C.

 4. Nepoužívam plastové sáčky

  Už si ani nepamätám ako dlho používam látkovú tašku. Vymenila som ju za plastovú ešte skôr ako sa o téme plastových sáčkov a tašiek začalo hovoriť. Svojou antiplastovou „politikou“ som nakazila aj svojich najbližších a poriadne som im tým liezla na nervy. Niekoľkí si ekologickú tašku kúpili a poctivo ju používajú alebo radšej nosia všetky nakúpené potraviny v ruksaku a nepoužívajú žiaden obal. Jednorazové plastové vrecko som vymenila za sieťové, ktoré nosím stále so sebou. Európsky parlament zakázal výrobu a používanie jednorázových plastových výrobkov. Od roku 2021 si tak potraviny nevložíte do plastového vrecka, nepoužijete na jedenie plastový príbor, svoj nápoj už nebudete sŕkať za pomoci plastovej slamky alebo nepoužijete tyčinky do uší.

 5. Využívam mestskú hromadnú dopravu

  Milujem šoférovanie auta. Dáva mi pocit voľnosti a slobody. Skracuje cestu a človek rýchlejšie vybaví všetko, čo potrebuje. Často ma ale zarážalo, keď som cestovala ráno do práce v MHD, že v autách sedí iba jeden človek. Aké by bolo praktické, keby boli autá plné alebo by ľudia vymenili počas jedného dňa auto za električku, bicykel, kolobežku, korčule alebo vlastné nohy. Mesto by bolo hneď priechodnejšie a bez ranných kolón. Keď raz za čas vymeníte auto za MHD, pomôžete tým nielen prírode a doprave, ale aj svojmu zdraviu. Nič nie je lepšie ako sa pred prácou ráno prejsť do práce, dupnúť do pedálov bicykla alebo dobiehať na električku.

 6. Nepotrebujem slamku 

  Aj vy si radi večer po práci vyjdete von do mesta a dáte si niečo chladené? Okrem vášho drinku alebo vyšťaveného džúsu dostanete často do pohára aj plastovú slamku. Na pitie ju naozaj nepotrebujete. Čašnícku vždy upozorním, že svoj nápoj si dám bez slamky. Ako reagujete vy? Ak bez nej nemôžete existovať, môžete si vybrať z veľkého množstva slamiek z iných materiálov. Vyrábajú sa z bambusu, nerezu alebo PLA (polylactic acid), teda polymliečnej kyseliny. Ide o biologicky rozložiteľný polyesterový výrobok z rastlinných materiálov.

 7. Nepoužívam plastové tyčinky do uší

  Klasické tyčinky do uší som vymenila za kompostovateľné tesne potom, ako som videla fotografiu Justina Hofmana, na ktorej je zobrazený morský koník držiaci vatovú tyčinku do uší. Fotografia poukazovala na obrovský environmentálny problém v oceánoch a ich znečistenie plastovým odpadom. Taliansko, ako prvá krajina EÚ zakázala výrobu a predaj plastových tyčiniek do uší. Podľa nedávno zverejnenej štúdie environmentálnej organizácie Legambiente sa za ostatných 5 rokov našlo na talianskych plážach viac ako 14-tisíc kusov plastových tyčiniek do uší. Aj Slovensko zakázalo predaj plastových tyčiniek. Tešíme sa na rok 2021. Plastové tyčinky môžete nahradiť kompostovateľným variantom z prírodných materiálov.

 8. Zbieram odpad

  Som milovník prírody. Nikdy nezanevriem na prechádzky po lese. Práve tu si najviac psychicky oddýchnem a načerpám energiu. Počas mojich prechádzok často narážam na odpad a neporiadok, ktorí po sebe zanechali iní „obdivovatelia“ prírody. Táto neohľaduplnosť ma vie nahnevať a rozosmútiť. Na prechádzky so sebou brávam vrece na odpadky a všetko, čo po ceste nájdem, zbieram. Mám dobrý pocit z toho, že svojim konaním pomáham prírode a tvorím šťastné lesy.

Ak sa vám páčia naše aktivity a chcete, aby v prírode bolo menej odpadkov, podporte nás tým, že nakúpite v našom e-shope >>  Spolu, dokážeme zmeniť našu budúcnosť.